Buhara Emirliği Bayrağı


Buhara Emirliği Bayrağı
Buhara Emirliği (Özbekçe: Buxoro Amirligi, Tacikçe: Аморати Бухоро; 1785 - 1920), Aştarhan hanedanı'nın son hanı olan Ebül Gazi zamanında, Muhammed Rahim Han yönetimindeki Moğol kökenli Mangıtlartarafından kurulan Özbek devleti.Moğol kökenli ancak Cengiz Han soyundan olmayan Mangitler 1747'de Buhara'yı işgal ederek 1753'de Emirliğini ilan etmişti. Dönemin Orta Asya'nın töresine göre Cengiz Han soyundan gelmeyen Han olamadığı için 1756'de "Amīr al-Mu'minīn" unvanını kullanmıştı. Ve 1785 yılında Aştarhan hanedanının Buhara Hanlığını yok etmişti.

Buhara Emirliği Bayrağı
1747 yılında Nadir Şah'ın ölümünden sonra, Muhammad Rahim Han, Abulfayz Hanı ve onun oğlunu öldürtür, böylece Canid hanedanlığı biter. Bundan sonra emirler kukla hanlara izin verirler, Abdul Gazi Han'ın ölümüne takiben, Mir Masum Shah Murat'ın tahta çıkması önü açılır.
Buhara Emirliği Bayrağı
Mangıtlar zamanında hanlığın sınırları daralmaya başladı ve 19. yüzyılın sonlarına doğru son merkez olan Buhara'nın da Rus işgaline uğramasıyla Buhara Hanlığı Rus boyunduruluğuna girdi ve 1920 yılındaki Sovyet işgaline kadar yarı bağımsız kaldı. Hanlık toprakları 1860'a kadar bugünkü Türkmenistan'ı, Özbekistan'ın batısını ve Kazakistan'ın güneybatısını kapsıyordu.
Buhara Emirliği Bayrağı
Hive Hanlığı ve Hokand Hanlığı ile birlikte Özbek üç hanlığı olarak anılmıştır.


Okunma:30 / Tarih:8 Kasım 2022
Buhara Emirliği Bayrağı Modelleri Nedir? :Buhara Emirliği Bayrağı modelleri için yukarıdaki ürünleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca benzer Buhara Emirliği Bayrağı modellerini görmek için yukarıdaki kategoriler bölümüne göz atabilir, başka modellere ulaşabilirsiniz.
Buhara Emirliği Bayrağı Fiyatları Nedir? :Buhara Emirliği Bayrağı ürünlerinin fiyatları sitemizde uygundur. Firmamız Buhara Emirliği Bayrağı modellerini çok kaliteli malzemelerden üretmektedir. Buhara Emirliği Bayrağı modellerinin fiyatları için yukarıdaki ürünlere tıklayabilir ve fiyat seçeneklerini görebilirsiniz.
Buhara Emirliği Bayrağı ölçüleri kaçtır? :Buhara Emirliği Bayrağı modellerinin çeşitli ölçüleri bulunmaktadır. Yukarıdaki ürünlere tıklamanız halinde fiyatlara göre seçenekleri görebileceksiniz. Her Buhara Emirliği Bayrağı modeli için farklı malzeme ve ölçü seçenekleri bulunmaktadır.
Buhara Emirliği Bayrağı modellerini nereden alabiliriz? :Buhara Emirliği Bayrağı ürünlerini kendimiz üretmekteyiz. Bu ürünleri yukarıdaki resimlere tıklayarak sepete ekleyebilir ve online kredi kartı ile güvenle satın alabilirsiniz.