Güvenli İnternet Nedir? Neden Önemlidir?

Mersin- Yenişehir Hacı Zarife Çelebi Aygar Anadolu Lisesi 6 şubat 2018 Güvenli İnternet günü nedeniyle sınıflarında Güvenli İnternetin önemini öğrencileriyle paylaşmıştır.

Güvenli İnternet Nedir? Neden Önemlidir?

Mersin-Yenişehir Hacı Zarife Çelebi Aygar Anadolu Lisesi 6 şubat 2018 Güvenli İnternet günü nedeniyle sınıflarında öğrencileriyle güvenli internetin önemini paylamıştır.
Internet çocuklar için hem eğlence, hem paylaşım, hem de bir öğrenme aracıdır. Onların masumiyetlerinden ve bilgi düzeylerinden yararlanmak isteyen kötü niyetli kişiler çocukları kandırmak, zarar vermek ve taciz etmek amacı ile internet siteleri kuruyor ya da iletişim teknolojilerinden faydalanabiliyorlar. Aileler çocuklarını çevrenin olumsuz etkilerinden korumaya çalışırken kontrolsüz ve bilinçsiz kullanılan internetin çocuklar üzerinde yaptığı olumsuz etkilerden habersizdirler. Kontrolsüz kullanılan internet çocukların çevresinden öğrenecekleri olumsuz davranışlardan daha fazla yıkım yapmaktadır. Bunun yanında cep telefonlarının da çocuklarımızı aynı tehlikeyle karşı karşıya bıraktığını unutmamalıyız.
Bütün bu bilgiler ışığında kullandığımız internetin güvenli hale getirilmesi ve ebeveynlerin kontrolünde kullanılması hem ücretsiz hem de çok kolay bir hale getirilmiştir. İnternetten online olarak ya da servis sağlayıcılarla görüşerek güvenli internete geçiş yapılabilmektedir. Güvenli internete geçen kullanıcılar Çocuk Profili ve Aile Profili olmak üzere iki farklı profil arasından seçim yapabilmektedirler. Çocuk Profili’ni seçen kullanıcılar BTK’nın(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) belirlediği ve servis sağlayıcılarına gönderdiği alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara girebilmekte bunun dışındaki hiçbir adrese erişim söz konusu olmamaktadır. Güvenli İnternet Servisi sayfasına göre Çocuk Profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik, oyun, haber, e-posta, kamu siteleri, özel şirketler, eğitim kurumları ve e-devlet gibi farklı sitelere erişim mümkündür.
Çocuklarımıza istemeden de olsa sakıncalı durumlarla karşılaştıklarında ailelerinden yardım istemeleri öğretilmelidir.
Çocuklarımızı internetten gelebilecek tehlikelere karşı korumak için yapabileceğimiz şeyler vardır
1. Çocuklarınızın gezindiği sitelere siz de göz atıp sakıncalı olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin.
2. Internetteki sakıncalı siteler ve kötü niyetli kişilerden gelebilecek tehlikelere karşı çocuklarınızı bilgilendirin.
3. Çocuklarınızla internetteki sohbetlere siz de katılın, kimlerle sohbet ettiklerine ve kimlerle arkadaşlık kurduklarını gözlemleyin.
4. Çocuklarınızın internet üzeriden oynadığı oyunlar konusunda bilgi sahibi olun.
5. Çocuklarınızın sizin gözetiminizde ve bilginizde interneti kullandığından emin olun.
6. Onlara tanımadıkları kişilerle internette iletişim kurmanın olası tehlikelerinden bahsedin.
7. Güçlü şifreler belirlemelerine yardımcı olun ve şifrelerini nasıl korumaları gerektiğin anlatın.
8. Zararlı içerikleri filtreleyen ve sakıncalı sitelere girmeyi önleyen aile koruma yazılımları kullanın. Bu tip yazılımlar aynı zamanda çocuklarınızın ziyaret ettiği siteleri de izlemenize imkan verir.
9. Çocuklarınızın internetteki sohbet odalarında veya paylaşım sitelerinde paylaşmamaları gereken kişisel bilgileri konusunda bilgilendirin.

Sıkça Sorulan SorularYorumlar

  • Bu Ürüne Yorum Yapılmamış

Yorum Yaz

Güvenlik Kodu Resmi

Güvenli İnternet Nedir? Neden Önemlidir? Bayrak İmalatı ve Satışı :Türkiyenin her yerine bayrak gönderimi yapmaktadır. Günümüzde bayrak Kitle iletişim araçlarından görsel olarak en görkemli kurumsal tanıtımlar içeresindedir. Bu ürün insanlara görsellik olduğundan dolayı bir şeyleri tarif etmeyi ve anlatmaya işaret ettiğinden dolayı tam bir mükemmel seyirlik görselliği sağlamaktadır.
Güvenli İnternet Nedir? Neden Önemlidir? Flamalar :Flama önemli bir reklam aracı olarak yer almaktadır. Bayrakların reklam ve tanıtımda etkili olmasının sebebi ise az, öz ve hassas anlatımını örnek olarak verebiliriz. Bayrak kulanım alanlarına göre iç ve dış mekanlardan kullanılmak üzere iki ana bölüme ayrılmaktadır. Kurumsal kimlik alanında bayrak hala liderliğini korumaktadır.İmalatçı Olarak kurumsal reklam yapmak isteyen firmaların sektörel adresi ve kimliğini oluşturmaya devam etmektedir. Bunun nedeni sektörde güçlenmek ve rakiplerinden ayrılmasını tanınmasını sağlamak için kurumsal kimliklerini yansıtması gerekmektedir.
Güvenli İnternet Nedir? Neden Önemlidir? Dijital Baskı Reklam ve Ürünler :Reklam ve Ürünler çeşitlerimiz mükemmel bir reklam ve tanıtım aracı olarak bulunmaktadır. Bayrakların imalatında ve tanıtımda bu kadar etkili olmasının sebebi ise bayrak imalatında firmamızın göstermiş olduğu kaliteli hizmetten kaynaklanmaktadır. Bayrak imalat işleminin kullanım yerlerine göre iç ve dış mekanlardan yer almak üzere iki bölümde bulunmaktadır.
Güvenli İnternet Nedir? Neden Önemlidir? :Ürünlerimizin tamamı iç ortam ve dış ortamlarda kolaylıkla kullanılmaktadır. Ürün çeşitlerimiz mükemmel bir reklam ve tanıtım aracı olarak bulunmaktadır. Bayrakların imalatında ve tanıtımda bu kadar etkili olmasının sebebi ise bayrak imalatında firmamızın göstermiş olduğu kaliteli hizmetten kaynaklanmaktadır. Bayrak imalat işleminin kullanım yerlerine göre iç ve dış mekânlardan yer almak üzere iki bölümde bulunmaktadır.